Turmalin to minerał należący do grupy krzemianów. Charakteryzuje się dużą zawartością jonów, a także w naturalny sposób emituje promieniowanie podczerwone. Najbardziej znany i najczęściej spotykany jest szerl, pozostałe należą do minerałów rzadkich lub bardzo rzadkich. Jest to jeden z najbardziej cenionych kamieni naturalnych. Choć znany był już w starożytności, do Europy turmalin trafił dopiero na początku XVIII wieku przywieziony przez kupców z Azji Południowo-Wschodniej.
Turmalin wzmacnia, uzdrawia i oczyszcza zarówno ciało, jak i umysł. Ponadto podobno noszenie turmalinu pomaga usunąć z organizmu negatywne emocje, oczyszcza otoczenie, nastraja do miłości i otwarcia się na ludzi. Kamień, w zależności od odmiany, posiada także wiele różnych pozytywnych właściwości zdrowotnych. Występujący najczęściej czarny turmalin rozprasza lęki i ma bardzo silne działanie ochronne. Świetnie radzi sobie z negatywną energią, przynosząc ukojenie, oprócz tego łagodzi stres i usuwa niepewność. Ponadto czarny turmalin uwalnia jony ujemne i doskonale utrzymuje ładunek elektryczny.
Ten kamień ma wiele właściwości prozdrowotnych. Świetnie sprawdzi się w razie dolegliwości dróg oddechowych, przy zawrotach głowy oraz w przypadku przeziębień i gorączki. Ponadto, doskonale radzi sobie ze szkodliwymi substancjami, czyści skórę, sprawdza się w przypadku łagodzenia oparzeń, a ponadto usprawnia przemianę materii. Jego działanie jest różnorodne i dzięki temu może być odpowiednim prezentem dla różnych osób w zależności od dotykających je dolegliwości i problemów. To także obowiązkowy podarunek dla ludzi pracujących z energiami, a więc m.in. bioenergoterapeutów i radiestetów.
Turmalin łatwo się elektryzuje, a także przyciąga kurz, skrawki papieru czy drobne pyłki. Z tego względu należy go czyścić o wiele częściej niż inne kamienie naturalne. Najlepiej umyć go pod bieżącą wodą, a następnie delikatnie przetrzeć suchą szmatką lub wystawić na słońce do wyschnięcia. Tak jak większości innych kamieni jubilerskich nie zaleca się czyszczenia go w myjkach parowych lub ultradźwiękowych. Należy również uważać na nagłe zmiany temperatury, które mogą doprowadzić do jego pęknięcia.